top of page

Plextor M8Pe(G) - szybki i piękny

Jeśli szukasz szybkiego dysku SSD na M.2 mam dla Ciebie ciekawą propozycję. Plextor M8PeG – super szybki dysk SSD wykorzystujący technologię NVMe. Nim jednak przejdę do omawiania tego demona prędkości, parę słów dla mniej wtajemniczonych.

Większość dysków SSD dostępnych na rynku, również tych w formie M.2, korzysta z interfejsu SATA 3.0, co oznacza, że prędkość przesyłania danych jest ograniczona do 6 Gigabitów na sekundę (600MB/s). Jest to już bardzo szybko i dla zdecydowanej większości użytkowników, wystarczająco, gdyż, w porównaniu z tradycyjnymi dyskami mechanicznymi podłączonymi pod ten sam interfejs, różnica w ładowaniu gier czy programów, zapisywaniu plików na dysk i, co najważniejsze, uruchamianiu Windowsa, jest ogromna. Koniec czasów, w których włączaliśmy komputer i szliśmy zaparzyć herbę, zrobić siku i wysłać parę smsów, żeby zabić czas oczekiwania na pełny start systemu. Z dyskiem SSD czas uruchomienia systemu do pełnej używalności schodzi poniżej minuty (zakładając, że komputer nie jest zaśmiecony, czym się da).

Żeby w pełni wykorzystać możliwości dysków SSD powstała specyfikacja interfejsu NVMe (Non-volatile Memory Express) pozwalająca na komunikację urządzeń z wspomnianą pamięcią nieulotną (NVM) poprzez port PCI-Express, dzięki czemu nasze dyski mogą rozwinąć skrzydła i „lecieć” z prędkościami do 32Gb/s.

Jakie zalety ma korzystanie z dysku z technologią NVMe dla przeciętnego użytkownika? Nieduże – kilka sekund szybciej uruchomi się Winda, mniej poczekasz na wczytanie levelu w ulubionej grze. Są to drobne różnice, ale jednak odczuwalne. Bardziej wyraźne korzyści zauważą osoby, które na co dzień korzystają z programów typu Photoshop, After Effects czy Sony Vegas. Pamiętajmy jednak, że w komputerach nie chodzi tylko o praktyczne zastosowanie danych możliwości – potężne karty graficzne, procesory czy super szybkie dyski twarde montujemy w naszych kompach, bo można. Dla benchmarków. Żeby ten trzydziesto-dwu gigabitowy port M.2 nie siedział tak bezczynnie na płycie głównej. A może po prostu cenisz sobie estetykę wnętrza Twojego pieca (parafrazując Waltera Sobchaka: „That SSD really tied the PC together, did it not?”).

Niezależnie od tego, w której grupie odbiorców się znajdujesz, Plextor M8PeG jest dla Ciebie. Dlaczego? Prędkość, cena i wygląd. Wersja, którą recenzuję ma 512GB pamięci i w tej specyfikacji osiąga prędkości na poziomie 2300MB/s zapis i 1300MB/s odczyt. To odrobinę mniej od osiągów największego konkurenta – Samsunga 950 PRO, który, wg producenta, osiąga 2500/1500 – ale podczas benchmarków Plextor przebił te prędkości. To tak, jak zamówić pizzę i dostać podwójny ser w ramach darmowej niespodzianki. Niespotykane! Mamy więc wydajność na podobnym poziomie, czemu więc wybrać Plextora przed Samsungiem? Jednym z powodów może być dołączony do Plextora radiator. Nie jest tajemnicą, że tego typu dyski lubią się nagrzewać pod obciążeniem i jeśli masz słaby przepływ powietrza w obudowie, czy po prostu zwracasz uwagę na to, by podzespoły pracowały z możliwie najniższą temperaturą, będzie to przydatne akcesorium. Nie da się ukryć, że odprowadzająca ciepło obudowa, ze swoim dynamicznym wzornictwem, wygląda dużo lepiej niż nalepka z napisami u konkurencji. Drobnym minusem tej obudowy jest fakt, iż zwiększa ona rozmiary dysku i przez to producent nie zaleca go do zastosowania w laptopach, ale jest również dostępna „goła” wersja dysku (chociaż dość ciężko ją znaleźć w Polsce, ale w razie czego obudowę da się dość łatwo usunąć… razem z gwarancją…).

Kolejnym argumentem na korzyść Plextora jest cena. Model 512GB to około 1050zł, podczas gdy za Samsunga z tą samą pojemnością musimy już zapłacić 1600/1700zł. Nawet używki na rynku wtórnym są droższe, bo ceny nie schodzą raczej poniżej 1200zł.

Niestety nie mam Samsunga ani innych dysków NVMe do testów, ale na stronach takich serwisów jak kitguru.net czy guru3d.com Plextor melduje się w czołówce najszybszych w każdym benchmarku (linki poniżej). Mam natomiast naprawdę szybkie dyski SSD Adata XPG SX 900 na interfejsie SATA 3.0, mamy więc porównanie technologii wczoraj z technologią jutra (albo dzisiaj). Wyniki tych benchmarków w galerii.

Wiesz już dlaczego kupić Plextora przed Samsungiem, to na koniec trochę suchych danych dotyczących omawianego dysku:

  • 4 możliwe pojemności 128, 256, 512 GB oraz 1TB – każda szybsza od poprzedniej

  • Form factor M.2 2280 (22mm szerokości i 80mm długości – z radiatorem 22,85 x 80)

  • 5 lat gwarancji

  • Wytrzymałość 2400000 godzin

  • Wysoka odporność na wstrząsy, wibracje i temperaturę

  • Kontroler Marvell 88SS1093 / pamięci NAND Toshiba 15nm Toggle MLC

  • W zestawie czarna śrubka do montażu na płycie głównej

Galeria:

Nasza recenzja na youtube:

Linki:

OSTATNIO DODANE
TAGI
ARCHIWUM

TEK

TESTERS

bottom of page