top of page

ADATA Ultimate SU800 - test szybkiego SSD

Czytałem kiedyś, że w XXI w. wiele przypadków nerwicy, jest spowodowana zbyt wolnym czasem otwierania stron internetowych. Jeśli wolny net może powodować choroby psychiczne, to wolne dyski tak samo. Zatem, w trosce o Wasze zdrowie, przyjrzymy się dzisiaj szybkiemu dyskowi SSD od ADATA – Ultimate SU800.

Na pierwszy rzut oka, nie wyróżnia się niczym szczególnym, na tle innych dwu i pół calowych dysków SSD pod SATA3 – 512GB pojemności, 7 milimetrów grubości, żadnych wymyślnych kształtów.

Gwiazdą tego dysku są jednak kości pamięci 3D NAND TLC, produkowane przez firmę Micron, pod kontrolerem Silicon Motion SM2258. Wiem, co sobie myślisz: „3D – trik marketingowy”. I rozumiem Twoją obawę, gdyż „3D” dodawane do tytułów filmów, sprzętu RTV, czasopism, a nawet maszynek do golenia, zwykle nie znaczy lepszej jakości. Jednak w przypadku dysków SSD, nikt nie próbuje nas na nic naciągnąć i warto zwrócić na to uwagę.

3D w produkcji kości pamięci do dysków SSD, oznacza sposób ułożenia komórek, z których są one zbudowane, podyktowany zwiększonym zapotrzebowaniem na pojemność, czyli miniaturyzację procesu. Poza możliwością upchnięcia większej ilości danych w „szafie tych samych rozmiarów”, zaletą tej technologii są zwiększona wytrzymałość oraz lepsza wydajność dysków.

Jeśli chodzi o prędkość – należy pamiętać, że nadal jesteśmy limitowani interfejsem SATA 3, ale nadal – SU800 jest naprawdę bardzo szybki (odczyt 560MB/s; zapis 520MB/s). W szczególności warto zwrócić uwagę na czasy dostępu – szalenie szybkie liczby. Do benchmarków użyliśmy programów ATTO Disk Benchmark, Crystal Disk Mark oraz AS SSD, a testowany dysk zestawiliśmy z innym SSD od ADATA – starszym, XPG SX900, wyposażonym w kości MLC. Dokładne wyniki benchmarków w galerii, ale mogę powiedzieć, że z tym dyskiem, można być spokojnym o zdrowie psychiczne. Świeża instalacja Windowsa 10 uruchamia się w około 13 sekund, od włączenia komputera. Koniec robienia herbaty w oczekiwaniu na start systemu!

Kolejną zaletą nowych kości jest wytrzymałość - SX900 z pamięciami MLC miały średni czas pomiędzy awariami (MTBF) na poziomie 1 miliona godzin, a nowy SU800 dwa razy tyle. Gwarancja jednak pozostaje 3 letnia, ale te dyski spokojnie wytrzymają 5 lat i więcej.

ADATA dorzuca nam do dysku 2,5mm dystans, żeby pasował do większości notebooków i laptopów. Bez dystansu można go montować w ultrabookach. Dostajemy również trochę ciekawych użytków do pobrania, w tym bardzo przydatny program ACRONIC True Image HD, bezcenny w sytuacji, gdy chcemy przenieść partycję systemową ze starego dysku na nowy.

Cenowo jest również dość ciekawie, choć już nie tak kolorowo, jak logo ADATA. SU800 jest bowiem jednym z szybszych dysków SSD wyposażonych w kości 3D, ale jest zdecydowanie tańszy od konkurencyjnych Samsungów czy Inteli. Nie jest jednak tani, bo za wersję 512GB trzeba zapłacić około. 650zł, a są tańsze dyski z nową technologią (ale przy tym również wolniejsze).

Czy warto zatem? Zdecydowanie. ADATA to jeden z najlepszych producentów dysków SSD. Dyski są trwałe, szybkie i mają świetny stosunek ceny do jakości. Ja używam dysków ADATA, więc z czystym sumieniem polecę je również Tobie – jeśli szukasz dysku SSD, warto sprawdzić ADATA Ultimate SU800.

Strona producenta:

Galeria:

Nasza recenzja w serwisie YouTube:

OSTATNIO DODANE
TAGI
ARCHIWUM

TEK

TESTERS

bottom of page