top of page

Porównanie przenośnych nośników danych

Jeśli zastanawiasz się, czy tracisz za dużo czasu przez swój stary pendrive z interfejsem USB 2.0, możesz już przestać - ten tekst rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże zdecydować, czy czas już zainwestować w coś lepszego.

Na początek trochę danych. Interfejs USB 2.0 to prędkość transferu danych do 40MB/s, USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1 maksymalnie 300MB/s, a USB 3.1 Gen 2 aż 1250MB/s. Są to oczywiście dane teoretyczne, dlatego zebrałem po jednym przedstawicielu każdego interfejsu i zrobiłem dla Was test.

W szranki staną:

GOODRAM EDGE 8GB USB 2.0

MEDION 16GB USB 3.0

HyperX Savage 64GB USB 3.1 Gen1

Plextor EX-1 128GB USB 3.1 Gen2

Przeprowadziłem benchmarki za pomocą programów USB Flash Benchmark, Atto Disk Benchmark oraz Crystal Disk Mark, a także symulację codziennego użytku poprzez skopiowanie na testowane nośniki folderu z mniejszymi plikami (zdjęcia, 2,5GB), jednego większego pliku (2GB) oraz folderu z większymi plikami (filmy, 4,8GB)

Wyniki dość jasno pokazują, że najtańsze w zestawieniu opcje, czyli Goodram i Medion, mogą nas nieźle przed komputerem przetrzymać. Warto zauważyć, ze Medion, powinien teoretycznie mieć zbliżone wyniki do jednostki HyperX, która bardzo dobrze się sprawiła, łapiąc jedynie małą czkawkę przy folderze z mniejszymi plikami, ale niestety jest sporo wolniejszy. Bezapelacyjnym zwycięzcą tego testu okazał się Plextor z prędkościami na poziomie desktopowych dysków SSD pod SATA3. Co ciekawe Windows 10 widzi EX-1 jako jeden z dysków lokalnych, a nie pamięć przenośną.

Dysk ten kosztuje najwięcej w zestawieniu, bo aż 330zł, ale jednocześnie ma sporo dodatków, takich jak aż 5 lat gwarancji, 256-bitowe szyfrowanie danych i darmowe oprogramowanie do zabezpieczenia naszych plików, możliwość podpięcia pod smartfon czy tablet, dzięki obsłudze USB OTG i ładne, welurowe etui.

Dodatkowo, to że kosztuje najwięcej, nie znaczy, że jest w stosunku do reszty testowanych jednostek drogi, gdyż ceny za gigabajt są bardzo zbliżone i oscylują między 2,10zł a 2,50zł

Jeśli zatem cenisz sobie swój czas, liczy się dla Ciebie każda sekunda odpowiedź na postawione na początku pytanie jest prosta - idź na całość! USB 3.1 Gen2 to ogromny skok, nawet w stosunku do interfejsu 3.1 Gen1.

OSTATNIO DODANE
TAGI
ARCHIWUM

TEK

TESTERS

bottom of page